Konténerház vagy modulház: melyiket válasszam? Lehetséges alternatívák, előnyök és hátrányok
A konténerház régóta ismeretes fogalom. Azonban talán a korábbi ismereteink és a jelenleg is keringő tévhitek miatt nem feltétlenül tekintünk rá „valódi házként”. A gyors és költséghatékony megoldásokat keresők számára azonban mind a konténerház, mind pedig a modulház kitűnő lehetőséget jelenthet.
De vajon melyik a jobb választás? Legújabb bejegyzésünkben bemutatjuk ezt a két, napjainkban népszerű alternatívát, és megosztjuk a legfontosabb előnyöket és hátrányokat, legyen az akár energiahatékonysággal, költségekkel vagy felhasználási lehetőségekkel kapcsolatos!
Mi a különbség a modulházak és a konténerházak között?
A könnyűszerkezetes házak és a konténerházak a modern házépítés egyik legdinamikusabban fejlődő területét képezik, hiszen gyors és költségbarát megoldást kínálnak.
A lényegi különbséget a két háztípus között a tervezési, kivitelezési, valamint felhasználási mód adja. A modulházakat általában eleve lakhatási célra tervezik, házgyárban elkészített modulokból állnak, amelyeket az építési helyszínen szerelnek össze. Ez a könnyűszerkezetes ház általában megfelel a modern építési előírásoknak, jól szigetelt, és ha profi kivitelező valósítja meg, akkor kiemelkedő energiahatékonysággal rendelkezik.
Ezzel szemben a konténerházak eredetileg nem lakóépületnek készültek, és általában acélból vagy könnyűszerkezetes elemekből épülnek fel. Néhol a tengeri szállítmányozásnál használt konténerekből készítik, de ez a hazai piacon nem jellemző.
Konténerház vs. modulház: előnyök és hátrányok
Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb előnyöket és hátrányokat a két háztípus esetén.
Felhasználási lehetőségek, lakhatás
A modulházak – amennyiben megfelelnek bizonyos előírásoknak és feltételeknek-, hivatalosan, családi házként is használhatóak, és akár CSOK-ra is alkalmasak (ilyen például az E. típusház is). Az elemek tervezésénél ugyanis már eleve figyelembe veszik az otthonteremtési szempontokat. Ezen kívül nyaralóként vagy üzlethelyiségként is kiválóak.
A konténerházak ezzel szemben nem használhatóak hivatalosan lakhatási célra – legalábbis erre nem igényelhető lakhatási engedély, CSOK vagy lakáshitel. Hétvégi házként, irodaként vagy más, üzleti célú felhasználás esetén azonban kitűnő alternatíva lehet, hiszen olcsóbb és „mobilabb”.
Kivitelezési költségek
A modulházak ára Magyarországon általában 300 000 – 600 000 Ft/m² között mozog, így a konténerházakkal összehasonlítva költségesebb a megvalósításuk. Ezzel együtt azonban számos olyan előnyre szert tehetünk, amelyre a konténerházakkal nem. Ezt a továbbiakban részletezzük.
A konténerházak ára általában 200 000 – 400 000 Ft/m² között mozog, ami kedvezőbb megoldást jelent azok számára, akiknél a költséghatékonyság az elsődleges szempont, és nem lakhatási céllal szeretnének ingatlant.
Energiatakarékosság
A napjainkban készülő modulházak általában kiemelkedő energiahatékonysággal rendelkeznek, főleg, ha profi kivitelező készíti azokat, aki kiemelt figyelmet fordít a könnyűszerkezetes ház falának rétegrendjére. Így egy korszerű fűtési rendszerrel kiegészítve az energiaszámlánk minimális lehet.
Ezzel szemben noha a konténerházak is lehetnek jól szigeteltek és komfortosak, kialakításuk miatt bizonyos építési előírásoknak nehezebben felelnek meg. Egy nagyon „alap” konténerház ár szempontjából kecsegtető, de hosszabb tartózkodásra csak a megfelelő szigeteléssel és fűtési-hűtési rendszerrel alkalmas – ami extra költséget jelent.
Esztétikai kérdés
A modulházak általában dizájnosabb és esztétikusabb megjelenéssel rendelkeznek, és szinte megszólalásig hasonlítanak egy klasszikus, téglaépítésű otthonra. Ez pedig mind a külső, mind pedig a belső megjelenésre igaz.
A konténerházak javában acélból vagy más ipari jellegű anyagokból készülnek, így külső megjelenésük gyakran robusztusabb, kevésbé emlékeztetve egy hagyományos házra.
Konklúzió: melyiket válasszam?
A döntés nagyban függ attól, hogy mire szeretnéd használni az ingatlant. Ha például ugyanis állandó lakhatásra keresel megoldást, akkor egyértelműen a modulházat javasoljuk.
Ha azonban a kertedbe szeretnél egy gyorsan és költséghatékonyan megvalósítható kisházat, akkor a konténer ház is ideális választás lehet.
Mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, érdemes tehát alaposan megfontolni a választást, figyelembe véve az igényeinket, a jövőbeni terveinket és a költségvetésünket.