Ha szigetelésről van szó, akkor a könnyűszerkezetes házak építésekor kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő anyagok kiválasztására és alkalmazására. Ennek az az oka, hogy ezek az épületek gyakran vékonyabb falakkal rendelkeznek, mint a hagyományos téglaházak, így speciális odafigyelést igényelnek.
Azonban ez közel sem jelenti azt, hogy hátrányt szenvednénk az energiahatékonyság terén, csupán érdemes körültekintőbben kivitelezőt – és módszereket-, választani a megvalósításhoz.
A megfelelő könnyűszerkezetes ház szigetelése ugyanis kulcsfontosságú ahhoz, hogy az otthonod a téli hónapokban is komfortos legyen, és ne kelljen a hőveszteség – és ezzel együtt a magas fenntartási költségek-, miatt aggódni.
Miért kell kiemelt figyelmet fordítani a szigetelés minőségére a könnyűszerkezetes házaknál?
Ahogyan a hagyományos téglaházaknál is, a könnyűszerkezetes házak esetében is kulcsfontosságú a megfelelő hőszigetelés alkalmazása. Sőt, ahogy fentebb említettük, talán valamivel fontosabb is az eltérő építési mód miatt.
A szigetelést általában két szempontból érdemes górcső alá venni, az alábbiakban ezzel kapcsolatban osztjuk meg a gondolatainkat!
Hőszigetelés
Ahogyan az sejthető, az épület hőszigetelésének milyensége határozza meg, hogy mennyi hő távozik a házból télen, valamint mennyi hűvös „marad bent” nyáron.
Egy rosszul hőszigetelt háznál fűthetünk vagy hűthetünk ezerrel, sose fog olyan komfortérzetet biztosítani számunkra, mint egy jól hőszigetelt, átgondolt tervezéssel megvalósított otthon. Ez pedig nem csak a hőérzetünkre lesz közvetlen hatással, de természetesen az energiaköltségeinkre is.
Így ha te sem szeretnéd télen az utcát fűteni, akkor érdemes jól átgondolni a ház szigetelés kérdését, vagy olyan megbízható, tapasztalt kivitelezőt választani, aki tisztában van a hőszigetelés központi szerepével és ismeri a legkorszerűbb technikákat.
Hangszigetelés
Mivel a könnyűszerkezetes házak falai vékonyabbak, mint a hagyományos épületeké, a megfelelő hangszigetelésre is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Ha ugyanis nem megfelelően szigeteljük a falakat, könnyen hallhatóak lesznek a külső zajok (például az utcáról vagy a szomszédból), illetve a ház belső teréből is könnyebben kihallatszódnak majd a családi élet mozzanatai – ami lássuk be, nem túl előnyös a magánéletünk szempontjából.
A legjobb megoldások könnyűszerkezetes ház szigetelése esetén
Kőzetgyapot
A kőzetgyapot nem csak a hőszigetelésben, de a hangszigetelésben is kiváló. Ennek az anyagnak a használata különösen előnyös lehet azok számára, akik forgalmasabb vagy valamivel zajosabb környéken tervezik megvalósítani a családi házat – például egy frekventált városi-kisvárosi részen.
Ideális esetben a kőzetgyapot ház szigetelés legalább 15 cm vastag, és kiegészül más hőszigetelési megoldásokkal is a maximális hatékonyság érdekében.
Nikecell borítás
A nikecell, vagy más néven expandált polisztirol (EPS), egy másik népszerű anyag, amelyet könnyűszerkezetes ház szigetelése esetén alkalmaznak.
Ennek az az oka, hogy a nikecell borítás kiváló ár-értékkel aránnyal rendelkezik, valamint rendkívül könnyű anyag, ami lehetővé teszi az egyszerű kezelhetőséget.
Kiváló választás a hőszigetelés terén, hiszen amellett, hogy roppant hatékony, alapvetően nem nedvszívó. Tehát nem lesz gond azzal sem, hogy a nedvesség rontaná a szigetelő-tulajdonságait – legalábbis a megfelelő anyagokkal kombinálva biztosan nem.
Hővisszaverő fólia
A hővisszaverő fólia egy viszonylag új, ámde rendkívül hatékony szigetelési megoldás, amely nagyszerű választás a könnyűszerkezetes házak hőszigetelésének javításához. Mivel rendkívül vékony, nem csökkenti a hasznos alapterület méretét, mégis hatékonyan látja el hőszigetelő feladatait.
Hogyan érhetjük el a legjobb szigetelési eredményeket?
A legjobb szigetelési eredmények eléréséhez fontos, hogy a megfelelő szigetelőanyagot kombináljuk az épület típusának és az adott környezetnek megfelelően.
Vagy pedig olyan kivitelezőt válasszunk, aki tapasztalt és innovatív szemlélettel rendelkezik, így tudja, hogy mi kell ahhoz, hogy a szigetelés tökéletesen ellássa feladatait (hosszú távon is!) és megfeleljen napjaink elvárásainak.
A legmagasabb hatékonyság érdekében természetesen elengedhetetlen az is, hogy a szigetelés ne csak a falakra terjedjen ki, hanem mindenre – így pedig a tetőre és az alapra is. A megfelelő szigetelés ugyanis nem csak a ház költségbarát fenntartásáért felel, hanem a benne élők életminőségéért is.