A megfelelő rétegrend egy modern, könnyűszerkezetes ház építésének egyik legfontosabb aspektusa. Egy jól megalkotott fal rétegrend ugyanis nem csak a hidegtől véd, de energiahatékonysági szempontból is kulcsfontosságú.
Ebben a bejegyzésben éppen ezért most bemutatjuk, hogy milyen a könnyűszerkezetes ház rétegrend ideális esetben!
Az első réteg: tűz- és vízvédelem gipszkartonnal
Fontos, hogy az otthonod ne csak energiahatékony, de biztonságos is legyen. Ebben pedig a gipszkarton fontos szerepet tölt be: ez az anyag ugyanis nagy szerepet játszik a tűz- és vízvédelemben, valamint hozzájárul a falak tartósságához és biztonságához is.
Ez pedig különösen kritikus olyan otthonokban, ahol a háztartási berendezések, például a konyhai készülékek, potenciális tűzforrást jelentenek.
A hőszigetelés hatékonyságának növelése: hővisszaverő fólia
Ahogy a neve is mutatja, ez a réteg a hővisszaverő tulajdonságai miatt olyan meghatározó a könnyűszerkezetes ház rétegrend kialakításánál. Ez a speciális fólia ugyanis a belső térben keletkező hőt visszairányítja a lakótér felé, így minimalizálva a hőveszteséget és párazáró fóliaként is működik.
A hőtükrös párazáró fólia különösen jól jön egy olyan nagyobb ház esetén, mint amilyen az E. típusú családi modulház is, hiszen hatékonyan járul hozzá a ház olcsóbb fenntartásához a hideg téli hónapokban.
Megfelelő alapok: impregnált fenyő vázszerkezet
Az impregnált fenyő biztosítja a falak szerkezeti stabilitását, ugyanakkor tartós és környezetbarát megoldást kínál a könnyűszerkezetes házak építésénél.
A megfelelően impregnált fenyő vázszerkezet elengedhetetlen, hiszen ez adja a ház stabil alapját, mialatt megnöveli a fa élettartamát és jó alapot biztosít a további rétegeknek.
15 cm kőzetgyapot szigetelés: a kiváló hő- és hangszigetelésért
A kőzetgyapot széles körben ismert és használt anyag, amely nem csak a könnyűszerkezetes ház hőszigetelésében játszik nagy szerepet, de a hangszigetelésben is. A 15 cm ideális vastagság, hiszen ez megfelelően gondoskodik a belső tér hőmérsékletének a fenntartásáról.
Ez pedig nem csak a téli hónapokban, de nyáron is jól jön, hiszen nem kell állandóan maximumom járatnunk a klímát ahhoz, hogy kellemes hűvös legyen a lakásban.
Pára áteresztő fólia: extra védelem a nedvesség ellen
A pára áteresztő fólia megakadályozza a pára felgyülemlését a falakon belül, miközben lehetővé teszi a nedvesség távozását. Így elkerülhető a kondenzáció kialakulása, amely hosszú távon jelentősen károsíthatná a falakat és a szigetelést.
Erő és stabilitás OSB lapokkal
Az OSB lapok kiváló alapot biztosítanak a további rétegeknek, hiszen szilárdságot és tartósságot adnak a falaknak, így támogatva azok stabilitását és hosszú élettartamát.
Önmagában nem páraáteresztő, ezért fontos, hogy a megfelelő pára áteresztő fóliával kombinálva alkalmazzák, hiszen így kerülhető csak el a nedvesség károsítsa a szerkezetet.
Az Álomház-álomterasz csapata erre is kiemelt figyelmet fordít: saját Házgyárunkban gondosan megtervezett rétegrend szerint gyártjuk le a falakat, így biztosítva a lehető legjobb végeredményt.
10 cm vastag Nikecell borítás: extra hőszigetelés kívülről
A Nikecell borítás kulcsfontosságú a könnyűszerkezetes ház rétegrendjénél. Ez a réteg ugyanis tovább fokozza a falak hőszigetelési képességét, megakadályozva a hőveszteséget.
A Nikecell könnyű, ugyanakkor rendkívül hatékony anyag, amely szilárdságával és hosszú élettartamával járul hozzá a ház energiatakarékos működéséhez.
Dryvit rendszerű nemes vakolatozás: esztétika és védelem
A szép és tartós külső falakhoz tökéletes választás a Dryvit nemes vakolat. Ez a vakolat kiváló esztétikai és funkcionális tulajdonságokkal rendelkezik, és hatékonyan védi a falakat az időjárási viszontagságoktól, például esőtől vagy az erős napsugárzástól.
A Dryvit nemes vakolat ráadásul további hőszigetelést is biztosít, mivel egy jól szellőző, mégis hőzáró réteget képez a ház külsején.
Összegzés
A könnyűszerkezetes házak falainak rétegrendje nem csak a hőszigetelésben, de a tűz- és vízállóságban, a ház élettartamában és a karbantartás mértékében is kiemelkedő szerepet játszik.
Az egyes anyagok – gipszkarton, impregnált fenyő vázszerkezet, kőzetgyapot, hőtükör fólia, OSB lap, Nikecell és Dryvit nemes vakolat – gondosan megtervezett kombinációja biztosítja a falak tartósságát, energiahatékonyságát és biztonságát.
Éppen ezért nem mindegy, hogy kire bízzuk a könnyűszerkezetes családi ház megépítését, valamint milyen anyagokat választunk a kivitelezéshez.
Modulház falak rétegrendje belülről kifelé haladva:
Gipszkarton tűzálló az összes és Impregnált vízálló a vizes blokkokban.
Hőtükör fólia,
Impregnált fenyő vázszerkezet
Vázszerkezeten belül 15 cm kőzetgyapot szigetelés
Pára áteresztő fólia
Kívül a homlokzaton OSB lap borítás
10 cm vastag Nikecell borítás
Dryvit rendszerű nemes vakolatozás
A mobilház aljzat rétegrendje annyiban különbözik, hogy 20 cm Kőzetgyapot szigeteléssel láttuk el.