Ha könnyűszerkezetes ház építését fontolgatod, akkor biztosan te is eltűnődtél már azon, vajon jó ötlet-e belevágni. Kiállja majd az idő próbáját? Nem lesz „konténerház” érzete? Mennyire lesz fenntartható a téli hónapokban? Releváns kérdések, amelyek biztosan a te agyadon is átfutottak már.
Mivel manapság egyre többen választják ezt a modern építési módot, érdemes alaposabban is megvizsgálni, hogy milyen előnyök és hátrányok jellemzik az ilyen típusú házakat.
Legújabb bejegyzésünkben most összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban!
Előnyök egy könnyűszerkezetes ház építése esetén
A könnyűszerkezetes házak esetén számos előnyre tehetsz szert a rövidebb építési időtől kezdve, az alacsonyabb költségeken át, egészen az energiatakarékos fenntartásig. Lássuk hát ezeket részletesen!
Költségbarát megvalósítás
A könnyűszerkezetes házak nagyrészt olcsóbban kivitelezhetőek, mint a klasszikus téglaházak. Ennek az az oka, hogy kevesebb élőmunkaerőt igényel a megvalósítás, valamint az építőelemek könnyebbek és előre gyártottak, így egyszerűbben és gyorsabban kezelhetőek.
Ezért ha a költségvetésed szoros, de nem szeretnél kompromisszumot kötni a minőség terén, akkor a könnyűszerkezetes ház kiváló alternatívát kínálhat.
Gyors építkezés
Az egyik legnagyobb előnye a könnyűszerkezetes házaknak, hogy az építkezési idő jelentősen rövidebb, mint a hagyományos tégla- vagy betonházak esetében.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a házad (igényektől, mérettől és kivitelezőtől függően) akár már egy-két hónap alatt készen lehet a házgyárban, a telepítés pedig valamennyi esetben csupán 1 napot vesz igénybe.
Ráadásul az időtállóság miatt sem kell aggódnod, hiszen ezek a házak rendkívül magas élettartammal rendelkeznek – a hiedelmekkel ellentétben.
Így ha fontos számodra a gyorsan birtokba vehető otthon vagy nyaraló, akkor a könnyűszerkezetes ház ideális választás lehet.
Energiatakarékos és fenntartható
A könnyűszerkezetes házak kiváló hőszigetelési képességgel rendelkeznek, mivel az előre gyártott panelek közé számtalan olyan anyagot építenek be, ami a ház kiemelkedő hőszigetelésért felel majd. Legalábbis, ha a megfelelő kivitelezőre bízod a megvalósítást.
Így a tévhitekkel ellentétben, nem fogsz semmilyen hátrányt szenvedni a fenntartóság terén, és nem kell majd remegve várnod a rezsi számlát sem.
Hátrányok a könnyűszerkezetes házak esetén
Bár a könnyűszerkezetes házaknak vannak bizonyos hátrányai, ezek legtöbbször orvosolhatók a megfelelő technikai megoldásokkal és tervezéssel.
Zajok a szomszédból, az utcáról
Egy nem jó anyagokból kivitelezett könnyűszerkezetes ház könnyen gondot okozhat a zajszűrés terén, így nem mindegy, hogy milyen rétegek kerülnek a falba a gyártás során.
Az Álomház-Álomterasz csapata például kiemelt figyelmet fordít a megfelelő fal rétegrendre, amely nem csak a kiváló hőszigetelésről gondoskodik, de a megfelelő szintű zajszűrésről is.
Egyébként korábban már megosztottunk egy szuper bejegyzést ezzel kapcsolatban, ezt itt tudod elolvasni: Könnyűszerkezetes ház rétegrend profi módon
Alacsonyabb újraértékesítési érték
A könnyűszerkezetes házak gyorsan és relatíve olcsón építhetők, ezért a potenciális házvásárlók szkeptikusak lehetnek, és úgy vélhetik, hogy a ház „nem éri meg az árát”.
Ez az elképzelés a mai napig elterjedt, de mivel a könnyűszerkezetes házak építése egyre népszerűbb, ezért ez a tévhit nagy valószínűséggel a múlt homályába vész rövid időn belül.
Korlátozott építési lehetőségek
A könnyűszerkezetes házak építése nem minden esetben megoldható. Például egyes földrajzi helyeken, ahol az építkezési szabályok szigorúbbak vagy a ház moduljait szállító autó nem tudja megközelíteni a helyszínt, nem biztos, hogy megoldható a kivitelezés.
Éppen ezért mielőtt belevágnál a könnyűszerkezetes ház építésébe, érdemes konzultálni egy szakértővel, hogy a kiválasztott telek és környezet megfelel-e ehhez az építési formához. Ebben az Álomház-Álomterasz profi csapata is segítséget nyújt neked igény esetén.