Ha a könnyűszerkezetes épületek szóba kerülnek, akkor még mindig sokan vannak, akik kételyekkel fogadják ezt a napjainkban egyre népszerűbb építési technológiát.
Márpedig a gyakori tévhittel ellentétben a modulházak nem hogy nem egyenlőek a konténerházakkal, de bizonyos szempontokból még jobban is teljesíthetnek családi házként, mint egy téglaépítésű otthon.
Ezt pedig az is bizonyítja, hogy a könnyűszerkezetes épületek kivitelezésével foglalkozó cégek is megszerezhetik az olyan fontos tanúsítványokat, mint amilyen az ETA vagy az ÉMI.
Ebben a bejegyzésben most elmondjuk, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban, és miért érdemes olyan céget megbíznod a könnyűszerkezetes ház megépítésével, aki rendelkezik ezzel a tanúsítvánnyal.
Mi az az ETA (European Technical Assessment) tanúsítvány?
Az ETA, vagyis a „European Technical Assessment” korábban Európai Műszaki Engedély néven volt ismert. Ennek a tanúsítványnak a megszerzéséhez az adott cég készleteit tűzvédelem, statika és hőszigetelés szempontjából alapos vizsgálatnak vetik alá.
Az EAD, vagyis az európai értékelési dokumentum határozza meg ezeket a specifikus vizsgálatokat, melyek mindegyikét eredményesen teljesíteni kell ahhoz, hogy megkaphassuk az ETA tanúsítványt.
Ez a tanúsítvány tehát nem csak azt garantálja, hogy a cég megfelel az uniós szabványoknak, hanem ezzel együtt biztosítja számodra azt is, hogy az elkészült modulház biztonságos, minőségi és tartós lesz.
Az Álomház-Álomterasz is ETA tanúsítvánnyal rendelkező kivitelező cég, így velünk biztos lehetsz benne, hogy a minőség és a biztonság nem csak egy hangzatos szlogen.
ETA tanusítvány és ÉMI: mi a különbség?
Magyarországon az ETA és az ÉMI tanúsítványok egyaránt fontos szerepet játszanak a családi házak építésénél, legyen az akár téglaépítésű, akár modulházas technológiával épülő ház.
Mindkét tanúsítvány azt biztosítja, hogy az építkezés a jogszabályoknak megfelelően történjen, azonban van néhány lényeges különbség a kettő között.
ETA tanúsítvány (European Technical Assessment)
Az ETA (korábban ÉME) megfelelőség-értékeléseket az ÉMI bocsátja ki az építési készletekre vonatkozóan – a különböző statikai, tűzvédelmi és hőszigeteléssel kapcsolatos vizsgálatokat követően.
Az első és egyik legfontosabb eleme ennek a tűzvédelmi teszt. Ennek érdekében a falakat és födémeket speciális égető kemencében tesztelik, miközben függőleges nyomást fejtenek rájuk. Ezt követően kapnak egy úgynevezett REI besorolást, amely jelzi a szerkezet állékonyságát (percben kifejezve).
Ezt követi a statikai vizsgálat, melynek során statikus szakember ellenőrzi a rajzokat, nagy figyelmet fordítva a kapcsolódási pontokra. A teherbírást hidraulikus tesztgéppel mérik.
Végül pedig a hőszigetelő képességet a rétegrend és hőátbocsátási tényező (U) alapján értékelik. A kapott hőátbocsátási tényező megmutatja, mennyi energia távozik 1 m² felületen 1 másodperc alatt, 1 fok hőmérséklet-különbség mellett. Minél kisebb az U-érték, annál jobb a szigetelés.
Az ETA tanúsítvány biztosítja tehát, hogy az építési termékek megfeleljenek a különböző műszaki előírásoknak, valamint hogy az uniós tagállamokban is elfogadottak és jogszerűen alkalmazhatóak legyenek. Ezt az ÉMI egyébként évente felülvizsgálja, és ha szükséges, intézkedik azok betartatásáról.
ÉMI tanúsítvány (Építőipari Minőségellenőrző Intézet)
Az ÉMI tanúsítvány egy kifejezetten Magyarországon kibocsátott, a magyar piacon alkalmazható építési termékekre vonatkozó dokumentum. Így tehát effektíve nem értelmezhető az uniós tagállamokban (például Németországban, Franciaországban stb.), csak a magyar jogi környezetben.
Ettől függetlenül persze az ÉMI is magas színvonalú minősítést ad, de ez a tanúsítvány inkább a magyar jogszabályok és előírások figyelembevételével készül.
Az ÉMI ugyanúgy vizsgálja egyébként a fent említett statikával, tűzvédelemmel és hőszigeteléssel kapcsolatos tényezőket.
Az Álomház-Álomterasz ETA tanúsítvánnyal készíti a modulházakat
A magyar jogszabályok értelmében családi házat kizárólag olyan cég építhet, amely rendelkezik ÉMI vagy ETA tanúsítvánnyal. Az Álomház-Álomterasz is ilyen, ETA tanúsítvánnyal rendelkező cég, ezért hivatalosan is garantálni tudjuk, hogy az általunk épített modulházak minden szükséges minőségi és biztonsági követelménynek megfelelnek.
Az ETA tanúsítvány nem csupán a magyar előírásoknak való megfelelést garantálja, de azt is, hogy az építkezéshez használt technológiák és anyagok összhangban legyenek azokkal a magas szintű építési normákkal, amelyeket az EU meghatározott – így tartós, biztonságos és energiahatékony otthont eredményezve.